FANDOM


Wikipedia-icon.png

Matthew Daddario (ur. 1 października 1987) — amerykański aktor, który wciela się w rolę Aleca Lightwooda w serialu „Shadowhunters”. Znany też z ról takich jak „Wykapany ojciec” (2013), „Gdy stawka jest wysoka” (2014) czy „Naomi and Ely's No Kiss List” (2015).

Biografia Edytuj

Matthew Daddario wychował się i dorastał w Nowym Jorku. Jest synem Christiny, prawniczki i Richarda Daddario, prokuratora i byłego szefa sekcji antyterrorystycznej NYPD za czasów burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga[1]. Ma dwie siostry, starszą, aktorkę Alexandrę Daddario, i młodszą, Catharine Daddario. Jego dziadkiem był Emilio Q. Daddario, reprezentant stanu Connecticut od 1959 do 1971[2]. Posiada włoskie, irlandzkie, węgierskie i angielskie korzenie[3]. Uczęszczał do Collegiate School of New York City, następnie studiował zarządzanie na Indiana University Bloomington. Studia ukończył w 2010 roku[4].

Kariera Edytuj

Daddario zadebiutował w 2012 roku jako Aaron w dramacie romantycznym „Breathe In”, w reżyserii Drake’a Doremusa[5]. W tym samym roku zagrał rolę Channinga w komedii „Wykapany ojciec”, reżyserii Kena Scotta. W 2014 roku Daddario wcielił się w rolę Danny’ego Ladouceura w filmie „Gdy stawka jest wysoka”, gdzie zagrał u boku Jima Caviezela, Laury Dern i Alexandra Ludwiga.

W 2015 roku występował jako Gabriel w komedii „Naomi and Ely's No Kiss List”. W maju 2015 roku Daddario został wybrany do roli Aleca Lightwooda w produkcji stacji Freeform, serialu fantasy Shadowhunters, opartym na serii książek Dary anioła autorstwa Cassandry Clare. Emisja pierwszego odcinka odbyła się 12 stycznia 2016 roku[6]. W 2016 Daddario wystąpił w horrorze „Cabin Fever” reżyserii Travisa Zariwnya[7].

Przypisy Edytuj

  1. The Case of the Missing Bikini
  2. Emilio Daddario, Connecticut Congressman, Dies at 91
  3. Woman Of The Week: Alexandra Daddario
  4. Alec Lightwood played by Matthew Daddario
  5. Matthew Daddario joins Doremus pic
  6. Matthew Daddario & Isaiah Mustafa Join 'Shadowhunters' On ABC Family
  7. 'Cabin Fever' Remake Invites Eli Roth Back Into House – AFM