FANDOM


Asdfas

Jonathan Rhys Meyers, a właściwie Jonathan Michael Francis O’Keeffe — irlandzki aktor filmowy i telewizyjny oraz model. Urodził się 27 lipca 1977 w Dublinie, w Irlandii. W Dary Anioła: Miasto kości wciela się w Valentina Morgensterna - męża Jocelyn oraz ojca Clary.

Biografia Edytuj

Jest najstarszym z czwórki synów państwa O’Keeffe’ów (ma trzech młodszych braci: Jamiego, Paula i Alana). Gdy przyszedł na świat, miał duże problemy z sercem, a lekarze prognozowali, że długo nie pożyje. Tak więc bardzo szybko został ochrzczony. Kilka pierwszych miesięcy swojego życia spędził w szpitalu. Po jego narodzeniu rodzina przeprowadziła się do hrabstwa Cork. Gdy miał trzy lata, jego ojciec opuścił rodzinę. Jonathan i jego brat Alan dorastali pod opieką matki, podczas gdy pozostali dwaj bracia wychowali się u boku ojca.

W wieku szesnastu lat został wyrzucony ze szkoły i na tym zakończył edukację. Został odkryty przez agentów filmowych w lokalnym klubie bilardowym. Zanim rozpoczynał karierę aktorską, przyjął panieńskie nazwisko matki – Meyers. Zbuntowany, charyzmatyczny nastolatek granie w filmach traktował początkowo jako dobrą zabawę i przyjmował każdą propozycję, od reklamy zupy Knorr po epizody filmowe, wystąpił m.in. w biblijnym filmie telewizyjnym Samson i Dalila (Samson and Delilah, 1996) jako 14-letni Samson. Jego nonszalanckie podejście do zawodu spowodowało, że nie zrażał się niepowodzeniami na castingach, a sukcesy przyjmował spokojnie.

Rozgłos i uznanie przyniósł mu udział w filmie Idol (Velvet Goldmine, 1998), w którym wcielił się w postać gwiazdora rocka wzorowaną na Jobriathu. Od tego czasu najczęściej obsadzany jest w rolach charakterystycznych, ale niejednoznacznych, które niepokoją amoralnymi poglądami i raczej nie budzą sympatii: Tytus Andronikus (Titus, 1999), Pokolenie P (Prozac Nation, 2001), Odpoczniesz po śmierci (I’ll Sleep When I’m Dead, 2003), Vanity Fair. Targowisko próżności (Vanity Fair, 2004)].

Intensywny i pełen pasji, na przesłuchaniu do historycznego dramatu przygodowego Olivera Stone’a Aleksander (Alexander, 2004) otrzymał rolę obłudnego generała Cassandera. Woody Allen, obsadzając go w dramacie Wszystko gra (Match Point, 2005), powierzył mu rolę wyrachowanego instruktora tenisa, który przez małżeństwo wchodzi do bogatej rodziny, a potem morduje kochankę, która staje mu na drodze do sukcesu. Pokonał 200 kandydatów do tytułowej kreacji 'króla rock and rolla’ w telewizyjnym dramacie biograficznym CBS Elvis – Zanim został królem (Elvis, 2005) i otrzymał Złoty Glob, Satellite Award oraz nominację do nagrody Emmy. W serialu BBC/HBO Dynastia Tudorów (The Tudors, 2007-2008) wcielił się w postać młodego króla Henryka VIII, za którą był nominowany do nagrody Złotego Globu.

Uczestniczył jako model w kampanii reklamowej odzieży męskiej Hugo Boss w 2005 roku,od 2006 do chwili obecnej jest twarzą Hugo Bossa w kampanii promocyjnej zapachu męskiego, reklamował męską bieliznę Versace w kolekcji jesienno-zimowej 2006 i wiosennej 2007.