FANDOM


Alan van Sprang (ur. 19 czerwca 1971 r.) - Kanadyjski aktor znany z roli Sir Francis Bryan z serialu Dynastia Tudorów oraz z roli króla Henryka z serialu Reign.

Alan urodził się i wychował w Calgary w Kanadzie. Jego ojciec Emile (który używał pseudonimu scenicznego van Louis) i wujek Cornelis (Ronnie King) byli członkami popularnego zespołu Stampeders w latach 60'.

Van Sprang zaczął rozważać karierę aktorską po zagraniu w szkolnym spektaklu w szkole średniej. Wybrał się na studia Mount Royal College Conservatory of Music and Speech Arts w 1992.

Jego pierwszą miłością oraz pasja było występowanie na scenie, ale w końcu przeniósł się do Los Angeles i rozpoczął swoją karierę od małych ról w serialach telewizyjnych i filmach.

W pewnym momencie swojej aktorskiej kariery, Alan postanowił ogolić głowę, aby wyglądać bardziej "złowrogo", specjalnie dla swoich czarnych charakterów, ale jak na ironie po tym zaczął dostawać więcej ról, które wcale nie były czarnymi charakterami.

Alan zagrał w takich filmach jak Na Tropie Zła, Ziemia Żywych Trupów, Piła III i Immortals, Bogowie i Herosi 3D. W 2015 roku został wybrany do roli Valentine'a Morgenstern w serialu Shadowhunters .

Alan ma syna Logana Josepha ze swoją byłą partnerką Sarah Robichaud. Obecnie mieszka w Toronto.

Galeria Edytuj